Banská Bystrica

Město Banská Bystrica (česky Banská Bystřice) leží ve středu Slovenska v ohybu řeky Hron ve Zvolenské kotlině na úpatí Kremnických vrchů. Jde o šesté největší město Slovenska. Díky své výhodné poloze, bohaté historii a spoustou historických a kulturních památek je jedním z turisticky nejnavštěvovanějších měst Slovenska. Je kulturním a hospodářským centrem Banskobystrického kraje.

Banská Bystrica v datech

NázevBanská Bystrica
StátSlovenská republika
KrajBanskobystrický
Rozloha103,36 km2
Počet obyvatel79 670
MěnaEUR

Historické centrum města bylo v roce 1955 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. V okolí města je turistům k dispozici více než 500 kilometrů dlouhých turistických značených tras. Banská Bystrica je tak jednou z nejlépe značených oblastí na celém Slovensku.

Mezi nejvzácnější historické památky patří zcela jistě městský hrad Barbakan. Tato národní kulturní památka je symbolem historického jádra města. Z hradu, který kdysi sloužil jako opevnění proti Turkům, se dochoval přibližně kilometr hradeb. V hradním areálu si můžete prohlédnout hradní bránu, starou renesanční radnici z 16. století s expozicí Středoslovenského muzea, pětipatrový Matějův dům z 15. století, kostel sv. Kréta z 15. století, kostel Svatého Kříže a gotický farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož stavba probíhala po etapách od 13. až do 16. století. Uvnitř se nachází kaple sv. Barbory (patronky horníků) a oltář umělce Pavla z Levoče.

Náměstí Slovenského národního povstání, centru Banské Bystrice, dominuje fontána, barokní Mariánský sloup, dvojvěžní kostel Svatého Františka Xaverského z 18. století, barokní šikmá hodinová věž pocházející z roku 1552, jejíž vrchol poskytuje krásný výhled na město. Náměstí lemují měšťanské domy. Nejznámějším z nich je gotický Thurzův dům z 16. století. Další úchvatnou stavbou je Benického dům s překrásně zdobenými klenbami. Vedle Benického domu stojí biskupský palác – sídlo biskupa. Uprostřed náměstí najdeme pomník postavený na památku sovětských a rumunských vojáků padlých ve druhé světové válce.

Ve městě můžete také navštívit některé ze čtyř divadel – Státní operu, Divadlo z pasáže, loutkové divadlo Na rozcestí nebo Štúdio tanca (taneční divadlo). Banská Bystrica nabízí také mnoho muzeí, které objasňují bohatou historii města.

Banská Bystrica je ideálním místem pro výlety do okolí. Navštívit můžete například dřevěný artikulární kostel nacházející se v Hronseku, přibližně deset kilometrů od města Banská Bystrica. Kostel pochází z 18. století. Byl postaven podle tzv. šoproňských artikul, tzn. že musel být postaven celý ze dřeva a bez použití jakékoliv železné částečky a to v časovém rozmezí jednoho roku. Kostel reprezentuje skandinávskou a slovenskou lidovou architekturu. Na konci 20. století proběhla jeho rozsáhlá rekonstrukce.

Dalším zajímavým turistickým místem je hrad Slovenská Ľupča, ležící přibližně deset kilometrů od Banské Bystrice. Tento gotický královský lovecký hrad pochází z 13. století. V průběhu historie hrad několikrát střídal své majitele a byl mnohokrát přestavěn. Hrad obklopuje nádherná příroda.

Krápníková Harmanecká jeskyně se nachází v Kremnických vrších, přibližně 16 km na severozápad od Banské Bystrice, nedaleko obce Harmanec v nadmořské výšce 821 metrů. Turistům nabídne hodinový, více jak kilometr dlouhý prohlídkový okruh se sněhově bílou krápníkovou výzdobou a jezírky.

Bystrianská jeskyně se nachází v Bystrianském krasu v jižní části Národního parku Nízké Tatry, u obce Bystrá. Dosahuje délky přes jeden kilometr a v roce 1973 byla vyhlášená za chráněný přírodní výtvor. Skládá se ze Staré jeskyně, Nové jeskyně a propasti Peklo.


Dovolená na Slovensku - slevněné zájezdy

Tatras.cz

Chcete strávit dovolenou v zemi našich východních sousedů? V zemi překrásné přírody, majestátních hor a tradičního folkloru? To vše vás čeká, pokud zkusíte dovolenou na Slovensku. Naše stránky vás seznámí se Slovenskem a s místy, která stojí za to navštívit. Nechybí ani nabídka last minute dovolené.

Letní dovolená

Potřebujete tip na letní dovolenou? Pár jich pro Vás máme!