Žilina

Žilina je čtvrté největší město Slovenska. Leží na severozápadě, na soutoku řek Váh a Kysuca. Po rekonstrukci historického centra města v roce 1990 je Žilina považována za jedno z nejkrásnějších měst Slovenska. A to nejen díky historickým, ale také přírodním památkám. Žilina je vstupní branou ke čtyřem národním parkům – Malá Fatra, Velká Fatra, Tatranský národní park a Národní park Nízké Tatry. Symbolem města je jeho erb s dvojitým křížkem a dvěma hvězdami na zeleném podkladu. Tento erb je jeden z nejstarších městských erbů na Slovensku.

Žilina v datech

NázevŽilina
StátSlovenská republika
KrajŽilinský
Rozloha80,028 km2
Počet obyvatel85 477
MěnaEUR

Nejvýznamnější historickou památkou je katedrála Nejsvětější Trojice. Tento původně gotický trojlodní kostel má po přestavbě renesanční podobu. Pochází z 14. století a známý je také pod názvem „farní kostel Panny Marie“. Je významnou architektonickou památkou a symbolem města Žilina. Svého času byl zobrazován i na slovenských poštovních známkách.

Vedle katedrály Nejsvětější Trojice se nachází Burianova věž – jedna z nejstarších zvonic na Slovensku. Byla postavena v 16. století kvůli posílení obrany města. Vedle věže a kostele stojí Městské divadlo z doby druhé světové války.

Na soutoku řeky Váh a Kysuce se nachází Budatínský hrad ze 13. století. Původně renesanční a poté barokní hrad prochází nyní opět rozsáhlou rekonstrukcí. Hrad je sídlem Považského muzea – perly slovenské lidové kultury. Prohlídnout si zde můžete mimo jiné expozici drátenického umění – jedinou svého druhu na světě. Dominantou města je barokní kostel sv. Pavla Apoštola a Klášter jezuitů z 18. století nacházející se na Mariánském náměstí. Věže kostela jsou vysoké 32 metrů. Interiér zdobí významný barokní oltář s obrazem sv. Pavla. Uprostřed náměstí stojí socha Neposkvrněné Panny Marie z roku 1738. Dalšími památkami jsou kostel sv. Štěpána, římskokatolický kostel sv. Juraja, kostel sv. Barbory, ortodoxní synagoga s výstavou židovské kultury, hrad Lietava nacházející se nedaleko města, hrad Strečno – národní kulturní památka nacházející se na břehu řeky Váh.

Navštívit můžete také turistické centrum Malé Fatry, nedalekou obec Terchová, která je známá jako rodiště lidového hrdiny Jánošíka. Každoročně první srpnový týden se zde koná mezinárodní folklorní festival Jánošíkové dni.

Přibližně 15 km od Žiliny, uprostřed lesů Malé Fatry leží lázeňské městečko Rajecké Teplice. To je známé především svými lázněmi a termálními prameny. V místních lázních se léčí nemoci pohybového ústrojí, nervové choroby a nemoci z povolání. Jejich termální hydrouhličitano-vápenato horečnaté prameny dosahují teploty 39 °C. Klientům lázní je k dispozici také rozsáhlý lázeňský park a moderní termální koupaliště.

Známá je také obec Čičmany, a to především díky expozici Považského muzea. Tento komplex folklóru a lidové architektury byl vyhlášen památkovou rezervací. Na své si v Žilině přijdou také milovníci turistiky. Krásy okolní přírody přímo lákají k procházce. Navštívit můžete například naučnou stezku na Súľovské skály a zde utvořenou Gotickou bránu. Tato národní přírodní rezervace nabízí různé skalní věže, útvary, ale také dvě jeskyně a zříceninu Súľovského hradu. Súľovské skály se rozkládají na území Súľovských vrchů, jižně od města Bytča. Žije zde mnoho vzácných živočichů. Územím vede naučná stezka, která není příliš fyzicky náročná, ale je přitom velmi zajímavá.


Dovolená na Slovensku - slevněné zájezdy

Tatras.cz

Chcete strávit dovolenou v zemi našich východních sousedů? V zemi překrásné přírody, majestátních hor a tradičního folkloru? To vše vás čeká, pokud zkusíte dovolenou na Slovensku. Naše stránky vás seznámí se Slovenskem a s místy, která stojí za to navštívit. Nechybí ani nabídka last minute dovolené.

Letní dovolená

Potřebujete tip na letní dovolenou? Pár jich pro Vás máme!