Košice

Košice jsou druhým největším městem Slovenska. Nachází se na východě Slovenska 20 km od maďarských hranic, v Košické kotlině na řece Hornád. Na západě a severozápadě je město ohraničeno výběžky pohoří Slovenské rudohorie. Ve městě sídlí Ústavní soud Slovenské republiky a také metropolita římskokatolické východoslovenské církevní provincie – arcibiskup košický a eparcha řeckokatolické košické eparchie. Ve městě žije maďarská a romská národností menšina. Košice mají dokonce profesionální romské divadlo Romathan.

Bratislava v datech

NázevKošice
StátSlovenská republika
KrajKošický
Rozloha244 km2
Počet obyvatel234 596
MěnaEUR

Hlavní turistickou atrakcí je historické centrum města, které leží ve výšce 208 metrů nad mořem. Najdete zde Hlavní ulici, která slouží pouze pro pěší a je plná kaváren, obchodů a parků. Podél Hlavní ulice se nachází několik gotických a barokních kostelů, například Dóm svaté Alžběty, Kaple svatého Michala nebo Urbanova věž. Najdeme zde také známou „zpívající“ fontánu.

Dóm svaté Alžběty je největším chrámem na Slovensku. Jeho výstavba začala v roce 1378 na místě vyhořelého původního kostelu, stavba trvala více jak sto let. Jméno získal chrám po své patronce – Svaté Alžbětě. Chrám zobrazuje reliéfy ze života Svaté Alžběty, Panny Marie se ženami, svatého Jana s vojáky a také reliéf ukřižování. Uvnitř chrámu lze spatřit oltář Svaté Alžběty, oltář Navštívení Panny Marie, dřevěnou plastiku Panny Marie a gotickou kalvárii. Ke katedrále patří také gotická Kaple svatého Michala z 14. století a původně gotická, později renesanční Urbanova věž. Celý komplex je významným dílem gotického stavitelství. Právem je považován za Národní kulturní památku.

„Zpívající“ fontána se nachází mezi chrámem svaté Alžběty a košickým státním divadlem. Reaguje na živou hudbu přenášenou z divadla a na zvuky zvonkohry. Navštívit můžete také Jakabův palác. Tato stavba architekta Petera Jakaba byla dokončena v roce 1899 a byly při ní použity i vyřazené kamenné části z Dómu svaté Alžběty. V letech 1992 – 2000 v paláci sídlila Britská rada. V současnosti je využíván k významným společenským akcím. Další památkou města je Státní divadlo, které bylo dostavěno v roce 1789, Levočský dům, který pochází z druhé poloviny 15. století a v letech 1542 – 1569 patřil městu Levoča, Andrášiho palác nebo kostel dominikánů. V Košicích se také nachází největší zoologická zahrada ve střední Evropě a největší botanická zahrada Slovenska.

Zajímavý je také 14 metrů vysoký morový sloup Neposkvrněné Panny Marie s okolními barokními sochami světců, nazývaný Immaculata. Byl postaven v letech 1722 – 1723 na místě původního popraviště.

Přibližně 1 km od Košic se nachází zbytky Košického hradu. První zmínky o hradu pochází z roku 1307. Už v roce 1442 byl však na rozkaz městského radního zbourán. Dnes zde najdete pouze zbytky opevnění, archeologické vykopávky a turistickou vyhlídkovou věž. Tato 21,51 metrů vysoká věž se nachází na kopci Hradová ve výšce 466 metrů nad mořem.

Město je často nazýváno městem mladých z důvodu hojného množství mladé generace žijící právě zde. Ve městě se nachází hned tři univerzity – Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Technická univerzita a Univerzita veterinářského lekárstva. Košice jsou politickým, hospodářským a kulturním centrem východního Slovenska. Jsou také prvním evropským městem, které získalo vlastní erb. Bylo jmenováno Evropským hlavním městem kultury pro rok 2013.

Dovolená na Slovensku - slevněné zájezdy

Tatras.cz

Chcete strávit dovolenou v zemi našich východních sousedů? V zemi překrásné přírody, majestátních hor a tradičního folkloru? To vše vás čeká, pokud zkusíte dovolenou na Slovensku. Naše stránky vás seznámí se Slovenskem a s místy, která stojí za to navštívit. Nechybí ani nabídka last minute dovolené.

Letní dovolená

Potřebujete tip na letní dovolenou? Pár jich pro Vás máme!