Bratislava

Bratislava je hlavní a zároveň největší město Slovenska. Leží v jihozápadní části země na úpatí pohoří Malých Karpat, na obou březích Dunaje, nedaleko soutoku Moravy s Dunajem. Bratislava byla označována dříve jako Braslavespurch, Brezalauspurch, Poson, Brezesburg, Bosenburg, Brecesburg, Bresburc, Brezisburg, Preslawaspurch, Prešpurk nebo Prešporok. Bratislava hraničí na západě s Rakouskem a na jihu s Maďarskem. Jako jediné hlavní město na světě tak sousedí se dvěma státy zároveň. Bratislava se dělí na 5 okresů a na 17 městských částí. Symbolem Bratislavy je Bratislavský hrad se čtyřmi věžemi a jedním nádvořím. Někdy také Nový most klenoucí se jako jeden z pěti mostů přes řeku Dunaj protékající Bratislavou nedaleko historického centra.

Bratislava v datech

NázevBratislava
StátSlovenská republika
KrajBratislavský
Rozloha367,9 km2
Počet obyvatel428 791
MěnaEUR

Symbolem města je Bratislavský hrad. Byl vybudován v 10. století na místě tehdejšího kamenného hradiště. V 15. století byl přestavěn na gotický, v první polovině 16. století na renesanční a v 17. století na barokní sloužící jako vojenská pevnost. V roce 1811 hrad vyhořel a teprve až v letech 1953 – 1968 byl rekonstruován většinou v barokním stylu. Na Bratislavském hradě můžete navštívit Slovenské národní muzeum, Žigmundovu bránu, obrannou věž Lugisland, Leopoldovu nebo Vídeňskou bránu. Prohlídnout si můžete také podhradí, ve kterém se nachází např. Dům u dobrého pastýře z roku 1760 s expozicí historických hodin, kostel sv. Mikuláše, Zámecké schody se starou radnicí nebo kostel nejsvětější Trojice.

Nad soutokem Moravy a Dunaje, u hranic Slovenska a Rakouska, se nachází ruiny hradu Devín. Jde o národní kulturní památku Slovenska. Díky své poloze byl velmi důležitým hradem na hranicích Velké Moravy a raného uherského státu. V roce 1809 ho zničila Napoleonova armáda a tak se hrad stal symbolem slovenské a slovanské historie. Hradní areál chrání kamenné hradby se třemi bránami – Devínskou, Bratislavskou a Moravskou. Na hradě si můžete prohlédnout základy středověké osady z 10. až 13. století, velkomoravský kostel z 9. století, Panenskou věž nebo hradní studnu hlubokou 55 metrů.

V historickém centru města se nachází Stará radnice – komplex budov ze 14. a 15. století, dnes sídlo městského muzea. Dále Michalská brána z původních středověkých opevnění, Grassalkovičův palác z roku 1760 dnes sloužící jako sídlo slovenského prezidenta, bývalý arcibiskupský palác dnes sídlo slovenské vlády, Konkatedrála svatého Martina z 13. až 16. století – původně korunovační kostel uherských králů, dnes jedna z nejstarších chrámových staveb. Františkánský kostel z 13. století sloužil rytířům k ceremoniím. Dále Kostel svaté Alžběty, známý také pod jménem Modrý kostelík, Prepoštský palác, Jezuitské kolegium, židovský hřbitov a další.

V historickém centru můžete navštívit také muzeum hodin, zbraní nebo farmaceutické muzeum, u hlavního nádraží muzeum dopravy, v Židovské ulici Muzeum židovské kultury, na Vajanského nábřeží Slovenské národní muzeum. V centru města se nachází v moderní budově z 20. století Slovenská národní galerie, fungující již od roku 1948.

Poloha města v severozápadní části Podunajské nížiny zaručuje Bratislavě teplé podnebí. Okolí města je velmi úrodné. Přímo ve městě se rozkládá na 46,8 km2 příroda. V blízkém okolí Bratislavy se nachází národní přírodní rezervace Devínská Kobyla. V okolí Bratislavy se nachází jezera Zlaté piesky nebo Sľnečná jazera v Senci.

Bratislava je jedním z nejvíce rozvinutých měst Slovenska. Svá sídla tu mají významné firmy. Daří se zde také turismu. Kromě lidí z celého Slovenska Bratislavu hojně navštěvují také Češi, Němci, Britové, Japonci, Američani, Rakušané, Poláci, Španělé, Italové, Maďaři a Izraelci. V oblasti turismu je známé logo se sloganem „Little Big City“ (Malé velké město) v barvách města (tzn. bílé a červené), které se používá na propagačních materiálech pro turisty.


Dovolená na Slovensku - slevněné zájezdy

Tatras.cz

Chcete strávit dovolenou v zemi našich východních sousedů? V zemi překrásné přírody, majestátních hor a tradičního folkloru? To vše vás čeká, pokud zkusíte dovolenou na Slovensku. Naše stránky vás seznámí se Slovenskem a s místy, která stojí za to navštívit. Nechybí ani nabídka last minute dovolené.

Letní dovolená

Potřebujete tip na letní dovolenou? Pár jich pro Vás máme!