Zajímavá turistická místa na Slovensku

Slovensko má turistům opravdu co nabídnout - krásnou přírodu, sportovní i relaxační vyžití, zajímavou historii. V poslední době stále více lidí využívá k odpočinku a relaxaci vyhlášené slovenské termální lázně. Navštívit můžete také přes 40 termálních koupališť, které ocení především rodiny s dětmi. Slovensko je rok od roku oblíbenější prázdninovou destinací. Mezi výhody této země patří mimo jiné i bezproblémová dostupnost a možnost domluvit se prakticky po celém Slovensku.

Slovensko oplývá množstvím vodních přehrad a nádrží, především na řece Váh. Známé je především Gabčíkovo, kvůli kterému se vedou dlouholeté spory s Maďarskem, protože leží právě na slovensko-maďarské hranici.

Dalším překrásným jezerem je Štrbské pleso. Toto ledovcové jezero se nachází na jižní straně Národního parku Vysoké Tatry v nadmořské výšce 1 346,6 metrů. Leží v národní přírodní rezervaci Furkotská dolina. Jeho rozloha činí 19,76 ha, délka je 640 metrů, šířka 600 metrů a hloubka 20 metrů. V roce 1872 zde vznikla osada, která je doposud nejvýše položenou osadou na Slovensku. Od roku 1885 má Štrbské pleso také charakter klimatických lázní. V zimním období zde můžete navštívit vyhlášený lyžařský areál.

Lázně Štrbské pleso jsou nejvýše položenými lázněmi na Slovensku. Právě jejich výhodná nadmořská poloha zapříčinila vznik klimatických lázní. Mohou se pyšnit především svými úspěchy v léčbě pacientů s chronickými onemocněními dýchacích cest. Lázeňský komplex je tvořen léčebnými domy a hotely. Právě vysokohorské prostředí dělá z lázní na Štrbském plesu jeden z nejnavštěvovanějších lázeňských komplexů.

Slovensko je proslaveno také svým folklórem. Každoročně se zde koná mnoho festivalů lidové hudby. Jedním z nejznámějších je Jánošíkův festival v obci Terchová. Ta je známá jako rodiště lidového hrdiny Jánošíka. Každoročně první srpnový týden se zde koná mezinárodní folklorní festival Jánošíkové dni.

Dalším z nejvíce navštěvovaných míst je Slovenský ráj. Tento národní park se nachází na východním Slovensku u Spišské Nové Vsi. Je součástí tzv. Spišsko-gemerského krasu. Jižně od Slovenského ráje se nachází krasové území Slovenský kras. Výměra Slovenského ráje činí 19 763 ha. Téměř 90 procent celkové plochy území pokrývají lesy. Pro oblast jsou typické především hluboké kaňony, krasové jevy, jeskyně, rokliny a mnoho žebříků a spojovacích pomůcek.

Mezi nejznámější jeskyně patří Čertova, Medvědi, Zlatá díra. Jedinou veřejnosti přístupnou jeskyní v současné době je však Dobšinská ledová jeskyně. Ta je největší zaledněnou jeskyní na Slovensku a nejvýznamnější a nejkrásnější ledovou jeskyní na světě. Nachází se v Stratenské hornatině, na severním svahu vápencového vrchu Duča, nedaleko hornického městečka Dobšiná v okrese Rožňava. V roce 2000 byla Dobšinská ledová jeskyně zapsána na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Navštívit můžete také známý slovenský aquapark Tatralandia. Tento zábavní a relaxační komplex se nachází na severním břehu přehrady Liptovská Mara, mezi Západními a Nízkými Tatrami, přibližně 2 km od Liptkovského Mikuláše. Minerální voda, nacházející se v místních bazénech, má léčivé účinky především na pohybové a dýchací ústrojí. Využít můžete nejen bazény, skluzavky a tobogány, ale také saunu, masáže a mnoho restaurací. Komplex je otevřen celoročně a nabízí také ubytování v 155 apartmánech a bungalovech. Příjemný den můžete strávit mimo jiné i ve Western City Šiklův Mlýn.


Dovolená na Slovensku - slevněné zájezdy

Tatras.cz

Chcete strávit dovolenou v zemi našich východních sousedů? V zemi překrásné přírody, majestátních hor a tradičního folkloru? To vše vás čeká, pokud zkusíte dovolenou na Slovensku. Naše stránky vás seznámí se Slovenskem a s místy, která stojí za to navštívit. Nechybí ani nabídka last minute dovolené.

Letní dovolená

Potřebujete tip na letní dovolenou? Pár jich pro Vás máme!