Bojnický zámek

Bojnický zámek patří k nejstarším a nejvýznamnějším slovenským památkám. Nachází se na kopci nad lázeňským městem Bojnice. Bojnice najdeme několik kilometrů od města Prievidza. První zmínka o existenci hradu pochází z roku 1113. Původně byl hrad postaven ze dřeva, a to na místě dřívějšího slovanského hradiště. Prvními majiteli byli synové velmože Kazimíra z rodu Hont-Poznan. Následně se na hradě střídali panovníci. V letech 1636 – 1918 hrad vlastnil rod Pálfyů. Bohatý Jan Pálfy ho nechal v letech 1889 – 1909 přestavět. Konce přestavby se však nedočkal, neboť v roce 1908 zemřel.

Práce probíhaly pod vedením bratislavského architekta Josefa Huberta. Vnitřní část byla nahrazena novými budovami s vysokými věžemi podle vzoru francouzských gotických středověkých hradů. V roce 1939 zámek koupil Tomáš Baťa. Na konci druhé světové války byl předán státu. 9. května roku 1950 zámek vyhořel a následky požáru byly na náklady státu odstraněny celkovou rekonstrukcí zámku. V roce 1970 byl vyhlášen národní kulturní památkou.

V zámku mohou návštěvníci obdivovat honosné interiéry a jejich vybavení, ale také obrazovou galerii. Mezi nejkrásnější místnost patří Zlatý sál s pozlaceným vyřezávaným stropem z borovicového dřeva. Jeho stěny jsou zdobeny obrazy Václava Brožíka z 19. století. Zajímavý je také tzv. Modrý salon s kazetovým stropem a modrou nástěnnou malbou. Orientální sál býval pracovnou Jána Františka Pálfyho. V sále se nachází zrcadlo, o němž legenda praví, že kdo se do něj usměje, ten do rána omládne. Součástí prohlídky je i šest metrů hluboká a 22 metrů široká jeskyně, která byla objevena pod zámkem v padesátých letech. V minulosti byla obyvateli hradu využívána jako úkryt a zásobárna vody. Před zámeckým vchodem stojí památná 600 let stará Bojnická lípa krále Matěje. Její obvod je 12,5 metrů. Neodmyslitelnou součástí zámeckého areálu je také jeho rozsáhlý park.

Tento nádherný romantický zámek láká každoročně mnoho domácích i zahraničních turistů. V prostorách zámku se také konají svatební obřady. O Bojnickém zámku se často mluví jako o obdobě českého Karlštejna. V jeho prostorách se koná spousta kulturních a společenských akcí jako součást Bojnického kulturního léta, např. koncerty vážné hudby, divadelní představení, vystoupení historického šermu a další.

V okolí zámku vyvěrají z hloubky 1 500 metrů termální prameny. Ty mají teplotu 30 až 48 stupňů Celsia a využívají se k léčbě revmatických a nervových onemocnění. Díky nim vzniklo v blízkosti zámeckého parku termální koupaliště. Návštěvníci mohou také vyzkoušet paragliding v Horných Vestenicích nebo horolezectví v Prievidzi. Naproti zámku v jeho těsné blízkosti mohou turisté zavítat také do zoologické zahrady, nejstarší v celém Slovensku.

Prohlídka zámku trvá přibližně 75 minut a cena vstupenek činí 5,7 EUR pro dospělou osobu a 2,9 EUR pro dítě. V sezóně je otevřeno denně kromě pondělí. Během prohlídky navštívíte všechna podlaží včetně podzemní jeskyně, která je plná krápníků. Při návštěvě nejvyššího patra se Vám naskytne nádherný výhled do okolí ze všech stran. Zvláštností jsou také noční prohlídky zámku. V okolí zámku stojí celá řada stánků nabízejících nepřeberné množství dárků a suvenýrů, především lázeňské oplatky. Bojnický zámek se proslavil také natáčením několika známých pohádek. Mezi tu nejznámější patří zcela určitě Šíleně smutná princezna.


Dovolená na Slovensku - slevněné zájezdy

Tatras.cz

Chcete strávit dovolenou v zemi našich východních sousedů? V zemi překrásné přírody, majestátních hor a tradičního folkloru? To vše vás čeká, pokud zkusíte dovolenou na Slovensku. Naše stránky vás seznámí se Slovenskem a s místy, která stojí za to navštívit. Nechybí ani nabídka last minute dovolené.

Letní dovolená

Potřebujete tip na letní dovolenou? Pár jich pro Vás máme!