Bardejovské kúpele

Bardejov je historické město nacházející se v Prešovském kraji na severu Slovenska. Je zapsáno na seznamu Světového a kulturního dědictví UNESCO. Nedaleko tohoto městečka, v nadmořské výšce 320 metrů se nachází lázně Bardejov, obklopené nádhernými parky a jehličnatými lesy Chočských vrchů. Tyto lázně patří k nejstarším a nejvyhlášenějším lázním na celém Slovensku. První zmínka pochází již z roku 1247. Lázně jsou proslulé také tím, že je v minulosti navštěvovali známé osobnosti, například rakouská císařovna Alžběta zvaná Sissi (v lázeňském parku dodnes stojí její socha), ruský car Alexandr I. nebo manželka císaře Napoleona I. – Marie Lujza. Lázně byly oblíbeným místem odpočinku polské a uherské šlechty. Největšího rozkvětu dosáhly koncem 19. století. Nyní jsou lázně zrekonstruované a zmodernizované, v areálu bylo postaveno mnoho nových budov, které slouží klientům ke komplexní léčbě a dokonalé relaxaci.

Lázeňská léčba prošla v průběhu let dlouhodobým vývojem. Nynější léčebný program se skládá z pitné kúry, vodoléčebných, fyzikálních, elektroléčebných, magnetoléčebných i světloléčebných metod. Součástí léčby je také dietní stravování a výhodné klimatické podmínky. Na lázeňské kolonádě vyvěrá šest léčivých minerálních pramenů. Prameny „Hlavný“, „Lekársky“ a „Herkules“ jsou hydrouhličitanovo-chloridové, sodné, železnaté, uhličité a hypotonické. Pramen „Alžběta“ je hydrouhličitanovo-chloridový, sodno-vápenatý, železnatý, uhličitý a hypotonický. Svým složením se řadí mezi nejvýznamnější minerální vody v Evropě.

Lázně se zaměřují na léčbu dýchacích cest, oběhového ústrojí, trávicího ústrojí, ale také fyzické a psychické vyčerpanosti. Velmi oblíbené jsou místní preventivní rekondičně-rehabilitační pobyty. Léčí se zde také obezita a různé civilizační choroby. Využít můžete také další léčebné metody: inhalace, diatermie, diatron, magnetoterapie, galvanická koupel, končetinová galvanická koupel, phyaction, interferenční proudy, diadynamik, ultrazvuk, infrazářič, solux, analgonic, minerální koupel, vířivou koupel, skotské střiky, šlapací koupel, masáže, masáže pod vodou, saunu, tureckou parní lázeň, bazén, parafínové zábaly, plynové injekce, akupunkturu, baňkování, pitnou kúru, lymfodrenáž, rašelinové zábaly, colonhydromat a další.

Kromě léčebných procedur je v areálu také velký výběr volnočasových aktivit. Například badminton, bowling, kulečník, minigolf, pétanque, venkovní šachy, tenis, fitness centrum, lyžařský vlek, kyslíková dráha, kino, Muzeum lidové architektury, kostel, přírodní koupaliště, koncertní sál, turistické kolonády, kavárny a restaurace, obchodní centrum a další. V letní sezóně se zde konají koncerty pod širým nebem a v průběhu celého roku ve zdejším sále hotelu Astoria. Navštívit můžete výstavy keramiky, fotografií, obrazů, květin, soch.

Velká pozornost se věnuje také kvalitě ubytování pro klienty. Dvoulůžkové nebo jednolůžkové pokoje jsou vybaveny telefonem, televizorem, vlastní koupelnou a WC. Lázeňské domy Astória, Alžběta a Ozón jsou prosklenými chodbami propojeny s léčebným domem a spolu s kolonádou tvoří komplex lázní.

V okolí Bardejovských lázní můžete navštívit zříceninu hradu Zborov. Hrad byl postaven na rozmezí 13. a 14. století na místě původního starého hradiště. Z rozsáhlého, středověkého, renesančně přestavěného hradu se zachovaly dnes jen zdi. Na některých je původní renesanční omítka s grafitovými ornamenty.

Na jihovýchodním svahu jasovské skály v severovýchodním výběžku Jasovské planiny nad obcí Jasov se nachází Jasovská jeskyně, která je známá svými cennými historickými a archeologickými nálezy.

Navštívit můžete také Jasovský klášter z 12. století. Tato románská kamenná stavba zahrnuje dvě dvoupodlažní budovy, ležící po stranách kostela s dvouvěžovým průčelím. Pravé křídlo je nazýváno konvent a levé prelatura. Klášter má 365 oken, 12 komínů a 4 vstupní brány.


Dovolená na Slovensku - slevněné zájezdy

Tatras.cz

Chcete strávit dovolenou v zemi našich východních sousedů? V zemi překrásné přírody, majestátních hor a tradičního folkloru? To vše vás čeká, pokud zkusíte dovolenou na Slovensku. Naše stránky vás seznámí se Slovenskem a s místy, která stojí za to navštívit. Nechybí ani nabídka last minute dovolené.

Letní dovolená

Potřebujete tip na letní dovolenou? Pár jich pro Vás máme!