Horská turistika na Slovensku

Slovensko je země poměrně malá, může se však pyšnit nádhernou přírodou plnou zelených lesů, vodopádů a jeskyní a nádhernými horami a pohořími. Jejich turistické trasy a naučné stezky jsou rok od roku populárnější. Slovensko má 9 národních parků a 14 chráněných krajinný oblastí. Největším z nich je Národní park Nízké Tatry a nejmenší Pieninský národní park. Slovenské hory ukrývají velké množství vzácných rostlin a zvířat, například srny, kamzíky, sviště nebo medvědy. Lesy zabírají na Slovensku až dvě pětiny území. Mezi nejoblíbenější turistická místa patří Vysoké Tatry, Nízké Tatry, Slovenský ráj, Pieniny, Malá Fatra, Slovenský kras a další.

Malá Fatra

Národní park Malá Fatra se nachází na severozápadě Slovenska a zasahuje do okresů Žilina, Dolný Kubín a Prievidza. Pohoří se rozděluje na Kriváňskou Malou Fatru (na severovýchod od řeky Váh) a na Lúčanskou Malou Fatru (na jihozápad od řeky Váh). Nejvyšší hora Velký Fatranský Kriváň leží v nadmořské výšce 1 709 metrů.

Najdete zde mnoho státních přírodních rezervací (např. Tiesňavy, Starý hrad, Šútovská dolina), chráněných přírodních útvarů (Kryštáľová jaskyňa, Domašínský meander), vodních pramenů a vodopádů, kaňonů, soutěsek, propastí, hřebenů, průzračných čistých potoků, ale také více než 30 druhů savců, 118 druhů ptactva a 1 000 druhů hmyzu. Turistům se nabízí překrásný výhled na unikátní přírodní scenérie.

Nejlepší přístup do Malé Fatry je z Vrátné doliny, Štefanové, Terchové, Strečna a Varínu. Národní park Malá Fatra nabízí velké vyžití také v zimních střediscích s mnoha vleky, lanovkami a sjezdovými trasami.

Velká Fatra

Národní park Velká Fatra se nachází na severozápadě Slovenska, na východ od Malé Fatry a na západ od Nízkých Tater. Na východě sousedí s Liptovskou kotlinou, na západě s Turčianskou kotlinou a na jihu s Kremnickými vrchy. Nejvyšší hora Ostredok leží v nadmořské výšce 1 592 metrů.

Pro Velkou Fatru jsou typické rozsáhlé lesy s pralesními systémy. Najdete zde 13 národních přírodních rezervací, 1 přírodní rezervaci, 3 přírodní památky a 1 chráněný areál. Unikátní je výskyt téměř 1 000 druhů vzácných rostlin (např. brambořík fatranský, jeřabiny, tis červený), 932 druhů motýlů, 717 druhů brouků, 350 druhů pavouků, 8 druhů obojživelníků, 7 druhů plazů, 110 druhů ptactva a 60 druhů savců.

Vysoké Tatry

Toto nejvyšší slovenské pohoří s krásnými štíty a údolími se nachází v severní části Slovenska, na hranicích s Polskem. Národní park Vysoké Tatry je nejznámějším a nejnavštěvovanějším pohořím celého Slovenska. Nejvyššími horami jsou Gerlachovský štít (2 655 metrů) a Lomnický štít (2 632 metrů). Úchvatná jsou také místní plesa – stojatá horská jezírka ledovcového původu (např. Štrbské pleso, Velké Hlinecké pleso). V roce 1949 bylo území Vysokých Tater prohlášeno za Tatranský národní park (TANAP). V roce 1993 byly Vysoké Tatry i s jejich polskou částí prohlášené organizací UNESCO „Biosférickou rezervací Tatry“.

Nízké Tatry

Národní park Nízké Tatry se nachází mezi údolím Váhu a Hronu, na sever od Vysokých Tater. Nejvyšší hora Ďumbier leží v nadmořské výšce 2 043 metrů a nabízí turistům nádherný výhled na místní pohoří a údolí plné čistých potůčků. Ve východní části Nízkých Tater můžete vidět původní pralesy. Nízké Tatry jsou druhým turisticky nejnavštěvovanějším pohořím Slovenska. V roce 1978 byly Nízké Tatry vyhlášené národním parkem (NAPANT).

Slovenský kras

Národní park Slovenský kras leží na jihovýchodě Slovenska, obklopuje ho Juhoslovenská kotlina, Slovenské rudohoří, Košická kotlina a maďarský národní park. Je nejrozsáhlejším krasovým územím Slovenska. Skládá se ze sedmi planin: Koniarská planina, Plešivská planina, Silická planina, Horný vrch, Zádielská planina, Jasovská planina a Dolný vrch. Je tvořen vápenci a dolomity, které rozdělují hluboké kaňony řek. Planiny jsou plné pramenů, jeskyní a propastí. Národní park Slovenský kras je chráněnou krajinnou oblastí a zároveň také pod ochranou organizace UNESCO.

Pieniny

Národní park Pieniny leží na území Slovenska a Polska. Jde o nejmenší národní park Slovenska. Zasahuje do okresů Kežmarok a Stará Ľubovňa v Prešovském kraji. Známá je řeka Dunajec, vyhledávaná především vodáky.

Nízké Beskydy

Nízké Beskydy se nachází na severovýchodě Slovenska a v jižním Polsku. Pro oblast jsou typické bohaté lesy, ve kterých žije mnoho druhů chráněných živočichů.

Dovolená na Slovensku - slevněné zájezdy

Tatras.cz

Chcete strávit dovolenou v zemi našich východních sousedů? V zemi překrásné přírody, majestátních hor a tradičního folkloru? To vše vás čeká, pokud zkusíte dovolenou na Slovensku. Naše stránky vás seznámí se Slovenskem a s místy, která stojí za to navštívit. Nechybí ani nabídka last minute dovolené.

Letní dovolená

Potřebujete tip na letní dovolenou? Pár jich pro Vás máme!